Fahreddin Paşa

Hakan Akan Kaleme Aldı

15:32:39 | 2017-12-21
Hakan AKAN
Hakan AKAN      akan@falezhaber.com

Fahreddin Paşa’nın hatırlanması için bir tweet yetti. Gönül isterdi ki bu şekilde gündeme gelmesin. Bizim tarih romanımız çok büyüktür. Kimi zaman karanlık kimi zaman cesur kimi zaman renkli bir tarihimiz var. Elhamdülillah

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dışişleri bakanı dün akıl ve idrak dışı bir edepsizlik edip ‘’bir tweet paylaştı’’.Tweet’te , Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Vahhabi kuşatması ve İngiliz tehdidi altında bulunan Medine’deki kutsal emanetleri kurtarıp İstanbul’a getiren Fahreddin Paşa ‘’hırsızlıkla’’ suçlandı. Şüphe yok ki tüm emanetlerin Londra’da British Museum’da sergilenmiyor oluşuna üzülüyordur bu zat.

Bu satırları kaleme aldığım vakitte yanımda olan genç bir kardeşimiz bana şunu sordu. Sonuçta onların değil mi ki bu emanetler. Ha İstanbul’da ha Londra’da ne fark eder?-genç kardeşimize Bu Mukaddes emanetlerin çok önceden bizler tarafından Hicaz’a gönderildiğini söylemenin üzüntüsünü yaşadım. Ülkemizdeki okullarda tarih dersi niyetine ne öğretiliyor Allah aşkına….!

Tarih yoksunu Birleşik Arap Emirliği Dışişleri Bakanı’na şunu sormak isterdim; Mukaddes emanetlerimizin mühürlü sandıkları yolda dahi saldırılara uğramış hatta Şam’da bazı eşyalarımızın tahrip edildiği dahası kaybolduğu bilinmektedir. Bu kayıp emanetlerimiz nerededir ve bize ne zaman verilecektir?

Suriye’de bulunan 12.kolordu komutanı iken 1916’da Medine-i Münevvere’ye gelen ve ardından Arap ihtilaline karşı (Osmanlı Ordusu savaşta yenilmesine ve barış anlaşması yapmasına rağmen ) İstanbul’dan gelen emirlere kulak asmayarak şehri müdafaaya devam eden sonrasında zorla Medine’den çıkartılıp Malta’ya sürülen ‘’Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün esaretten kurtarılmasını sağlayıp Kabil’e büyük elçi olarak gönderdiği ’’ Devletimiz de bilgi birikimiyle , tecrübesiyle kendisini yetiştirmiş paşamızı hayırla anıyorum..

GELELİM MEDİNE’DEN YOLLANAN EMANETLERİN NE OLDUĞUNA

-Ceylan derisi üzerine Hazreti Osman’dan kalma el yazısı Mushaf;

-El yazması 5 mushaf;

-Kıymetli taşlarla bezeli 5 Kur’an kabı;

-Gümüş çerçeveli yeşil kadife üzerine pırlanta ve incilerle yazılı hilye-i saadet

-Som altın plak üzerine kelime-i şahadet levhası

-Pırlanta,inci,mercan ve anberden 7 tesbih

-Gümüş kaplamalı 2 rahle

-Sultan Aziz’in altın plak üzerine pırlanta turası

-Tarihi 3 kılıç

-Altın sancaklar, Pırlantalar, zümrütler, yakutlar, inciler, altın askılar, altın kandiller, altın gülabdanlar, külçe külçe altınlar, külçe külçe gümüşler, elmaslar vb.vb.

Keşke Fahreddin Paşa kutsal emanetler ile beraber Medine’ye vaktiyle gönderdiğimiz her şeyi İstanbul’a nakletse idi…

Velhasıl kelam ‘’Ne Şam’ın şekeri ne Arab’ın yüzü ‘’boşuna söylenmemiş.

 


ETİKET :  

Tümü